Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwszy krok na drodze do wyjścia z Unii

27 grudnia 2019 | Sądy i Prokuratura | Aleksander Kappes,
 Jacek Skrzydło

Sędziowie nie tylko mogą, ale i muszą badać legalność przepisów prawa.

Ogłoszony kilka dni temu projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych (druk sejmowy nr 69) wprowadza rozwiązania mające „dyscyplinować" sędziów poprzez ograniczenie ich niezawisłości orzeczniczej. Każde wymaga szczegółowej analizy. Zajmiemy się dwoma: pozbawieniem sędziów prawa do badania zgodności stosowanego prawa z konstytucją i z prawem europejskim oraz zakazem badania statusu innych sędziów.

Nie pisać na Berdyczów

Pierwsze rozwiązanie przewiduje, że „sędzia odpowiada dyscyplinarnie za przewinienia służbowe (dyscyplinarne), w szczególności za oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawa, w tym odmowę stosowania przepisu ustawy, jeżeli jego niezgodności z konstytucją lub umową międzynarodową ratyfikowaną za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie nie stwierdził Trybunał Konstytucyjny". Analogiczna regulacja znajduje się w projekcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Wnioski o wyłączenie sędziego z powodu braku niezależności sądu lub braku niezawisłości sędziego rozpoznawać ma Izba Dyscyplinarna SN, co stanowi oczywiste zakwestionowanie wyroku TSUE z 19 listopada 2019 r., według którego izba ta nie jest sądem w rozumieniu prawa europejskiego, a więc nie jest sądem w rozumieniu prawa polskiego. Przepisy te w oczywisty sposób ingerują w niezawisłość sędziowską w sferze orzeczniczej. Z punktu widzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11543

Wydanie: 11543

Spis treści

Reklama

Komentarze

Kraj

Świat

Kultura

Nauka

Opinie

Ekonomia i rynek

Sport

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament